Bağlama Eğitimi Hakkında

Bağlama; Anadolu insanının duygu, düşünce ve heyecanını ifade etmede en temel araç olmuştur. Tarih süreci içerisinde bağlama icrasına ilişkin bilgi birikimi usta çırak ilişkisi içerisinde kuşaktan kuşağa aktarılarak bugünlere taşınmıştır.

Günümüzde bağlama; akademik çerçevede üniversitelerin güzel sanatlar fakültelerinin konservatuar ve müzik öğretmenliği bölümlerinde ders programı olarak, özel müzik eğitim kurumlarında ise “kurs programı” adı altında profesyonel biçimde öğretilmektedir.

Bağlama icracısının ustaca enstrümanını çalabiliyor olması eğitim vermek noktasında yeterli olduğu anlamına gelmemektedir. Eğitimci, konservatuarların veya müzik bölümlerinin ana çalgı bölümlerinden mezun yada usta öğretici belgesine sahip olmalıdır. Ayrıca bağlama eğitimi, müzik yeteneği sınanmış ve belirli müziksel ön koşulları sağlayan bireylere verilebilmektedir.

Bağlama enstrümanı boyutlarına göre çeşitlilik göstermektedir. İcra teknikleri açısından bağlama eğitimi; uzun sap ve kısa sap olarak nitelendirebileceğimiz iki farklı düzen şeklindedir. Bağlama Eğitimine icra zenginliği açısından “uzun sap” ile başlanmalıdır. İleri seviyelerde ise diğer bağlama ailesi tanıtılarak eğitim sürdürülmelidir.

#bağlama #müzik #kısasap #uzunsap #türkü #saz

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

ÇALISMA SAATLERİ

Salı-Cuma 10:00 - 19:00

​Cumartesi-Pazar 10:00 - 19:00

Güncellemeler için Abone Olun

ADRES

Necatibey Cad No:86/ 1-2

06650

derinsanatakademisi@gmail.com

Tel: 312 230 3114

GSM: 532-581-6144   532-581-6143

  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Google+ Basic Black
  • Instagram Basic Black

© 2015 by DerinSanat. Proudly created with Wix.com