top of page

"A.B.R.S.M"

Bu yazımızda sizlere "Kraliyet Muzik Okulları Birleşik Kurulu" (A.B.R.S.M) Sertifika programları hakkında bilgi vereceğim.

Birleşik Kurul, her yıl yarım milyonun üzerinde öğrenciyi sınar ki, bu da dünyadaki en büyük müzik sınav sistemidir ve dünya çapındaki müzik eğitimi standartlarının oluşturulması ve geliştirilmesinde büyük role sahiptir.

Sınavlar, üç ayrı kategoride ele alınabilir. Birinci kategoride, geçme veya kalma olmayan sınavlar yer alır. Bunlar; 6-9 aylık eğitim almış adaylar için tasarlanmış Hazırlık Sınavı ve 21 yaşın üzerindeki yetişkinler için tasarlanmış İcra Değerlendirmesi Sınavıdır. İkinci kategori, giderek zorlaşan sekiz ayrı aşamayı kapsayan Aşamalı Sınavlardır. Üçüncü kategori ise, üç ayrı diploma sınavını içeren Diploma Sınavlarıdır.

Her aşama sonunda başarı gösteren adaylara, bunu belgelemek üzere bir sertifika verilir. Ayrıca her aday, sınayıcının sınav sırasında yazdığı detaylı yorumlarını içeren raporu da alır.

Diploma Sınavları, sırasıyla; DipABRSM, LRSM ve FRSM’dir. DipABRSM sınavına girebilmek için 8. Aşama Uygulamalı Sınavdan geçmiş olmak gerekir ve her bir diploma sınavı bir sonrakinin ön-şartıdır. Uygulamalı Sınavlar, Ocak ve Nisan-Mayıs aylarında olmak üzere yılda iki kez yapılır. İngiltere'den gelen bir sınayıcı kendisine önceden bildirilmiş olan program çerçevesinde sınavları yapar. Sınavlar İzmir, Ankara, Bursa, İstanbul, Kocaeli, Edirne, Sakarya, Trabzon, Samsun, Diyarbakır, Hatay, Adana, Ayvalık, Bodrum, Ortaca, Fethiye ve Antalya illerini kapsar.

DİPLOMA SINAVLARINA NASIL GİRİLİR?: Sırasıyla; DipABRSM, LRSM ve FRSM’dir. DipABRSM sınavına girebilmek için 8. Aşama Uygulamalı sınavından geçmiş olmak gerekir ve her bir diploma sınavı bir sonrakinin ön-şartıdır. Konservatuar ve diğer Müzik üniversitelerinde okuyan veya mezun adaylar diploma sınavına girmeden önce transkriptlerini İngiltere’ye göndererek 8. Aşama Uygulamalı sınavına girmeden hangi diploma sınavına kabul edilebileceklerini öğrenip buna göre müracaat edebilirler.

Arzu ettiğiniz takdirde http://www.abrsm.org adresinden Kılavuzları , Giriş formunu (Entry Form) download edebilirsiniz. Herhangi bir müzik okulunda okuyamamış ama yetenekli müzisyenler için oldukça önemli bir fırsat olduğunu düşünmekteyim.İlerleyen zamanlarda bu sistemin bir parçası olmak için girişimlerde bulunacağımızı da söylemeden yazımı sonlandırmak istemedim. Herşey gönlünüzce olsun!

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page