top of page

11 Şub Sal

|

Necatibey Caddesi

Grup Retsina ile "Rembetiko" Dinletisi

Rembetiko Ege’nin Blues’dur. Anadolu’da doğan ve 1920’lerde İstanbul ve İzmer’deki Café Aman’larda söylenen rembet müziği; isyan, saf acı ve aşk ile yoğrulmuştur.

Grup Retsina ile "Rembetiko" Dinletisi
Grup Retsina ile "Rembetiko" Dinletisi

Saat ve Yer

11 Şub 2020 20:30 – 23:00

Necatibey Caddesi, Necatibey Cd., 86/1, Çankaya/Ankara, Turkey

Misafirler

Bu Etkinlik Hakkında

  

2017 Yılında Özgür CENGİZ ve Murat SANA önderliğinde kurulan “ GRUP RETSİNA” Rembetiko tarzını icra eden bir müzik topluluğudur. Amatör ve profesyonel müzisyenleri barındıran grup, Astronomi veastrofotoğrafçılık kamplarında Özgür CENGİZ ve Murat SANA’nın uzun gözlem gecelerinde gitar-buzuki çalışmaları ile hayat bulmuştur.

Rembetiko Ege’nin Blues’dur.

Anadolu’da doğan ve 1920’lerde İstanbul ve İzmir’deki Café Aman’larda söylenen rembet müziği; isyan, saf acı ve aşk ile yoğrulmuştur. Lozan antlaşması ile ülkelerine dönen ve aradığını bulamayan rumların öyküsüdür. Kimliklerini ve kültürlerini doğdukları yerlerde bırakan halk, anayurtlarına döndüklerinde de vatandaş yerine konulmamışlardır… İsyan ve acı buradan gelmektedir en çok…

1945’lerden 55’lere kadar devam eden bu müzik, ikinci dünya savaşı sırasında yeraltına girerek; ezilmişlerin müziği olarak yaşamaya devam etmiştir. Grup retsina olarak bizler; unutulmaya yüz tutmuş bu müziğin en güzel örneklerini hikayeleri ile birlikte vermeye çalışmaktayız. 2017 yılından bu yana, birçok konser veren grup,

Solist: Elif ÇELİKPALA,(Müzik Öğretmeni)

Gitar – Vokal: Özgür CENGİZ (Jeoloji Mühandisi)

Buzuki: Murat SANA (Avukat)

Keman: Ferda CENGİZ, (Müzisyen)

Ve Mandolin’de Onur CENGİZ’(Müzik Öğretmeni)den oluşmaktadır.

Rembetlerin resmi içeceği uzo değil Retsina’dır. Çok ucuzdur. Keskin ve sivri tatlı, mantarla değil gazoz kapağı ile kapatılan yarım litrelik şişede satılır. Tadı dengelensin diye gazozla karıştırılıp da içilir. Halep reçinesi ile yapılır.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page